Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

5. 1. 2021

Cyklus o době, kdy komunisté zakazovali Boha

Třináct příběhů, které dokumentují dějiny střetu katolické církve s komunistickým režimem v Československu v letech 1945-1989. Nový cyklus České televize Zakázaný Bůh vysílá ČT2 od 7. 1. 2021 vždy ve čtvrtek ve 21:30. Pořad vznikl v brněnském studiu ČT. Režie jednotlivých dílů se ujala skupina šesti režisérů.

Série vypráví v dramatickém oblouku konkrétní příběhy a jejich prostřednictvím přibližuje zkoumané historické fenomény a politické změny. Kromě málo známých archivních materiálů se podařilo tvůrcům získat i cenná svědectví aktérů historických událostí.

„Nejde o to vyprávět izolovaný příběh československé katolické církve, ale vnímat ji jako součást celosvětového dění a myšlenkových proudů,“ zamýšlí se kreativní producentka Jiřina Budíková a dodává: „Většina dílů pak ukazuje konkrétní fenomén v kontextu života výrazné osobnosti církve, a to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. Vždyť i v církvi jsme se setkali například s kolaborací.“

Hned první díl ukazuje, že církev po skončení druhé světové války čeká nelehké období. Komunisté připravují převzetí moci a kněží jim stojí v cestě. To je i příběh jezuity a publicisty Adolfa Kajpra, který byl za svoje názory vězněn nacisty i komunisty a nakonec zemřel ve věznici v Leopoldově. Kázal, psal články, vyjadřoval se k aktuálnímu politickému dění. Kritické články, které vydával, byly komunistům terčem v oku. Jeho činnost postupně omezovali a v roce 1948 ho uvěznili a odsoudili za velezradu.

Tvůrci mapují období, kdy se komunistický režim postupně vypořádává nejen s kněžími, ale i katolickými intelektuály, řeholníky a jeptiškami. „Katolická církev, za protektorátu pronásledovaná, vyšla ze střetu s nacismem jako morální autorita, a to se komunistům nehodilo,“ doplňuje kreativní producentka Jiřina Budíková. Diváci si mohou připomenout nejen takové morální autority katolické církve, jako byl kardinál Josef Beran, který zemřel v nedobrovolném exilu ve Vatikánu, ale i postavy problematické, jako byl politik a kněz Josef Plojhar nebo biskup Josef Vrana, představitel Pacem in terris.

„Pro mě byl nejvíce objevný a dojemný příběh Františka kardinála Tomáška, který se navzdory odmítavému postoji k Chartě 77 stal symbolem usmíření církve s národem v listopadu 1989 prostřednictvím svatořečení Anežky České. Jeho osudem se také celý cyklus uzavírá,“ dodává dramaturgyně Nora Obrtelová.

Scénář: Jan Březina, Vilém Fránek, Jan Hanák, Zdeněk Plachý, Petr Kazda, Jan Rendl, Jiří Šindar // režie: Jan Rendl, Jan Březina, Petr Kazda, Jan Hanák, Petr Stodůlka, Jiří Šindar // dramaturgie: Nora Obrtelová, Petr Kubica, vedoucí projektu: Vít Poláček // vedoucí produkce: Markéta Tulisová // výkonný producent: Karel Komárek // kreativní producentka: Jiřina Budíková

Přílohy

František kardinál Tomášek (210 kB)

Proces s A. Kajprem (218 kB)

27. 10. 2021Koncert na střeše a další jazzové lahůdky na ČT art
5. 10. 2021Pohádka natočená za tři odpoledne i soutěž s miliónovým rozpočtem. Nový cyklus Na programu televize odhalí zákulisí televizní výroby
16. 9. 2021Díky za každé Dobré ráno, říká nový moderátor pořadu Aleš Zbořil
6. 9. 2021Režisér Ivo Bystřičan představuje české dějiny na osudech manufaktur a továren
6. 9. 2021Krotí dluhy a radí, jak vyzrát nad finančními problémy
31. 8. 2021Svět podle Muchy
19. 7. 2021Pavel Kříž jako Tajemný pan M.
23. 6. 2021Průkopník televizní tvorby pro děti vysílá už šedesát let. Brněnské studio ČT slaví jubileum
23. 4. 2021Špičkový jazz z brněnského studia na programu ČT art
17. 3. 2021Denis Šafařík se v novém dokumentu ČT Španělská chřipka představí jako Franz Kafka

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (41)